Rychle, rychle sepsat než se bude
stmívat později a prckové už budou spát.
Ano, chceme být venku.
Ano, často už bývá tma.
Ano, moc si to užíváme.
✰ NOČNÍ BOJOVKY PRO MALÉ CÁCORKY ✰
Na noční bojovky jsem chodila až jako starší dítko na táboře, ale věřím, že i prťata si to mohou užít. Jen vynecháme strašení a děšení.
K naší výpravě nám postačila tentokrát zahrada. Stačilo rozmístit svíčky ve skleničkách, po kterých cácorky šly bez baterky do cíle.
Na trasu jsem jim připravila hrací karty. Na jednotlivých stanovištích byla připravená razítka. Úkolem bylo najít všechna razítka (použila jsem razítkovací fixy z Ikea s obrázky) a správně orazítkovat políčka na hrací kartě k jednotlivým symbolům. Za vyplněnou kartu je čekalo překvápko. Dárek, který jsme nestihli dát o našich hudebních narozeninách. Za pomocí hry "samá voda, přihořívá" našly schovaný šamanský buben. Ten brzy využijeme na noční tanec u ohně.
Holky bojovka moc bavila. Tak už se mi v hlavě rodí další varianty.
✰ Varianta č. 1... Svíčky ve skleničkách nahradím reflexními páskami. Vyrazí s baterkami a budou hledat cestu. Po cestě budou sbírat dílky rozstříhaného obrázku a na konci z toho musí složit obrázek. Nejspíš to bude tematicky k jaru. Na konci je bude čekat poklad. Zlatý kufřík, ve kterém najdou květináče, svoji fotku a semínka řeřichy. Snad je čeká pěkné číro. Takhle by to mohlo vypadat.
✰ Varianta č. 2... Další variantou, jak vyznačit trasu jsou nasvícené hvězdičky. Ovšem ty nejspíš nebudou jen tak vidět, a proto u každé hvězdičky by byla šipka, jaký směrem mají vyrazit. Po cestě by mohly sbírat promítací/prosvicvací kartičky různých souhvězdí, která se dají vyrobit či zakoupit např. zde: Zodpovědná výuka, Uno Duo nebo Pikle. Na konci bude otáčivé kolečko se souhvězdími, abychom mohli přesně rozpoznat, co je právě na obloze. Už dlouho se chystáme cácorky vytáhnout do Planetária, tak bychom to mohli spojit.
✰ HLEDÁNÍ HARFIČKY ✰
Aneb jak jsme našli smysluplné využití hrající a blikající hračky, která nám doma jen ležela. K procvičení orientace podle sluchu hravě posloužila naše hrající harfička.
Hráli jsme venku potmě na dvorku. Jeden se vždy schoval či zavřel oči a druhý schoval harfičku, která hraje a bliká. Hračka hraje dlouhou melodii a na prostor dvorku i celkem potichu, a tak člověk musel zbystřit všechny své smysly, aby ji našel. Každopádně to byla zábava opravdu na dlouho. Schovky byly lepší a lepší. Ze začátku byla harfička na dobře viditelném místě, pak už jsme ji schovávali i do výšek, do dutin, za kameny apod.
Další variantou je klasická schovka jen si s sebou vezmeme jeden z Orffových nástrojů.
✰ OHÝNEK ✰
Naší oblíbenou činností je rozdělat si oheň a něco si na něm upéct, uvařit. A ke tmě to jednoznačně patří. Působí to magicky a navíc se ještě ohřejeme. O důvod víc vyrazit na procházku do lesa a dotáhnout nějaké suché klacky. Oheň prostě baví vždy.
Letos mi Ježíšek nadělil kotlík s trojnožkou, tak využijeme nejen na vaření, ale třeba i ohřátí polévky, uvaření domácího uzeného čaje apod.
Zde pár tipů, co upéct:
↭ Dobroty na ohni
↭ Maso na ohni
↭ Vaření na ohni
↭ Recepty pro celou rodinu
✰ PROCHÁZKA S ČELOVKOU ✰
To takhle jednou byla náročná sobota. Byli jsme na karnevalu, ale hudba byla tak nahlas, div se nám z toho nerozskočila hlava. Večer to chtělo nějakou očistu. Vyrazili jsme za roh do lesa. Sice jen na kraj, ale i tak si to děti vybavené čelovkou moc užily.
Několik dní před tím jsme byli v lese za světla a na jednom místě jsme "nakreslili" z přírodnin panáčka. Cíl byl jasný, detektivní pátrání mohlo začít. Kde je náš panáček? Přežil? Nebo ho nějaké zvíře rozhrabalo? Jako poznávací znamení jsme měli mohutným strom, ale i tak nám pátrání dalo chvilku zabrat. Můj orientační smysl se totiž ani nedá nazvat orientační.
Putování potmě bylo opravdu napínavé. Náš sluch se bystřil na všechny možné zvuky. Ale zvládli jsme to a domu jsme se vraceli příjemně unavení.
✰ MINI AKTIVITY POTMĚ ✰
✰ Malování potměAno, můžete doma zhasnout a malovat, ale proč nevytáhnout děti ven a užít si malování potmě na nějakém tajuplném inspirativním místě. Vezměte velké papíry, najděte si vhodné místo. Děti ať si vyberou 3 pastelky či fixy a dejte se do malování. Ideální je úplná tma.
Vyzkoušejte namalovat společný obraz, každý bude mít 1 barvu a aspoň uvidíte, co kdo tvořil. Také se můžete předem domluvit, co budete malovat... podaří se vám to?
To samé můžete vyzkoušet i s modelínou. Pracujte třeba ve dvojici a zkuste udělat misku, hada či něco jiného.
✰ Víly a duchové
Vybavte se prostěradly, šátky, hudebními nástroji (triangl, rolničky, bubínek apod.) a jděte řádit ven. Tančící víly nebo duchové jistě ven děti vytáhnou.
✰ Svíčka
Každý bude mít svou hořící svíčku. S ohledem na věk, šikovnost dětí a vaši obavu zvolte vhodné svíčky či svícínky (např. existují svíčky, které nekapou vosk). Oheň, světlo doneste někam jako něco posvátného. Je potřeba dávat pozor, aby svíčka nezhasla, to je ten hlavní cíl. Pak můžete založit oheň nebo se jen se svíčkou projít po zahradě.
✰ Čtení
No možná trochu nadneseně, ale my i prohlížení knížek říkáme čtení. A potmě? No proč ne. Znáte takové ty knihy, co se nasvítí a potmě prohlíží? Nebo jen prosvítíte baterkou a z druhé strany vidíte něco skrytého.
Zde několik tipů:
- vybrané knihy od Hervé Tulleta
- z nakladatelství Albatros Příroda v noci, Město v noci od Petry Bartíkové
- z nakladatelství Svojtka v edici Posviť si na to
- prosvicovací stránky v časopise Puntík
♪♫♪ HUDBA ♪♫♪
- Večernice - Vladimír Mišík
- Půlnoční - Václav Neckář & UMAKART
- Bude večer - Jožka Černý
- Hvězdáři - Svěrák & Uhlíř
- Kometa - Jaromír Nohavice
↭ Další inspirace ↭
↭ Výlet potmě↭ Hrajeme si venku a v noci
Žádné komentáře:
Okomentovat